Navigáció
Ezt mindenképp...
Tesztek
A kőkemény igazság
WILBERS futómű BMW R1250GS-be. Kell ez? - Az X-BIKE Motorosbolt jóvoltából tartóstesztre kaptunk egy Wilbers WESA futóművet az idei BMW R1250GS túravezetői motorunkba. A 100kg motorosra hangolt futóművet a Székelyföldi motoros túránkon kezdtük vallatni, majd jött a Nordkapp, a Transzfogaras és a Pireneusok, végül egy Adria kanyarvadász túra. A tapasztalatainkat az alábbi cikkben foglalta össze Szimi.
Rhino Card
Mert ebbe a csapatba tartozni kiváltság!
Vélemények
Fotópályázat
A Hurt Report és tanulságai
2012. 06. 08.A Hurt Report 1976 és 1981 között készült Amerikában és a motoros balesetek okait és a megelőzés lehetőségét vizsgálja. Dacára annak, hogy kissé koros és nem minden megállapítása adaptálható (pl. Amerikában néhol nem kötelező a bukósisak használata, illetve a fényszóró felkapcsolása napközben), máig ez a legátfogóbb ilyen tanulmány. Számos megállapítása a józan ész használatával illetve némi motoros tapasztalattal evidencia, mégis azt gondoljuk, hogy sosem árt elégszer ismételni.
A tanulmány maga több száz oldalas, a legfontosabb tanulságokat azonban kivonatos formában mi is közreadjuk. Ezek az alábbiak:
- A motoros balesetek ¾-ed részében a motoros másik járművel, általában személyautóval ütközött. (többszereplős baleset)
- A fennmaradó ¼-ed részben nincsen másik jármű (egyszereplős baleset), az ütközés tereptárggyal (járda, aszfalt, közlekedési tábla, fa) történt.
- Az esetek kevesebb, mint 3%-ában történt műszaki hiba, amely általában defekt volt és legtöbbször csak a motorost érintette.
- Az egyszereplős balesetek 2/3-ad része a motoros hibájából következett be, ezek az elcsúszás, túlfékezés, kanyar helytelen vétele gyorshajtás miatt.
- Az úthibák 2% az állatok pedig a balesetek 1%-áért voltak felelősek.
- A többszereplős balesetek 2/3-ad részében a másik jármű vezetője nem adta meg a motoros számára a jobb-kéz szabályt.
- A balesetek legnagyobb részében a másik jármű vezetője nem látta vagy túl későn látta meg a motorost.
- A másik jármű vezetőjének szándékos ellenséges viselkedése nagyon kevés esetben volt oka a balesetnek.
- A leggyakoribb baleseti forgatókönyv, hogy az egyenesen haladó motoros előtt a szembejövő másik jármű balra kanyarodik.
- A balesetek leggyakoribb helyszíne a kereszteződés, ahol a motoros nem kapja meg a jobb-kezet vagy a közlekedési lámpa jelzését nem veszik figyelembe.
- Az időjárás a balesetek 98%-ában nem játszik szerepet.
- A legtöbb baleset rövidtávú kiruccanások alkalmával történik (pl. bevásárlás) és általában az út megkezdésének legelején.
- A többszereplős balesetek felénél a résztvevők nem látják a másikat, szembesütő nap vagy másik jármű miatt.
- A láthatóság fontos a balesetek elkerülése érdekében. A felkapcsolt lámpa és az élénk színű kabátok (UV sárga, narancs, rikító piros) jelentősen csökkentik a baleset esélyét.
- A balesetet követően az esetek 62%-ában üzemanyag szivárgás lép fel, amely jelentős tűzveszélyt hordoz.
- A láthatóság a motor és a motoros elején a legfontosabb.
- A műszaki hiba ritkán oka a balesetnek, akkor is általában a hibás, vagy elmaradt karbantartás okozza.
- A balesetekben túlreprezentált (aránytalanul sokszor éri őket baleset) a 16-24 éves korosztály, míg a 30-50 évesek alulreprezentáltak (viszonylag ritkán éri őket baleset).
- Noha a motoros balesetet szenvedők 96%-a férfi, mégis a nők túlreprezentáltak. (Ez azt jelenti, hogy a balesetek 4%-ában női résztvevő van, viszont a motoros nők aránya az összes motoroson belül kevesebb, mint 4%).
- Korábbi szabálysértések/balesetek miatt elmarasztalt motorosok túlreprezentáltak a balesetekben.
- A balesetben szereplők 92%-a nem megfelelően felkészült, magától, vagy rokonoktól tanult motorozni. A vezetéstechnikai tréningeken részt vett motorosok esetében kevesebb a baleset és az esetleges sérülések is enyhébbek.
- A balesetek közel felénél a résztvevők motoros tapasztalata kevesebb, mint 5 hónap. Az átlagos motoros tapasztalat a baleset idején egyébként 3 év. A dirt bike tapasztalattal rendelkezők a balesetekben alulreprezentáltak.
- A vezetésről elterelődött figyelem gyakori ok a baleseteknél.
- A halálos balesetek felénél szerepet játszik az alkoholfogyasztás.
- A balesetek esetében kimutatható az elkerülő manőverek hiánya. A leggyakoribb hibák: a hátsó kerék túlfékezése és megcsúsztatása és az első fék alulfékezése, ilyentén nem a legmegfelelőbb lassulás elérése.
- Egy átlagos baleset esetében a motorosnak mindössze 2mp-e van, hogy a megfelelő elkerülő manővert kivitelezze.
- Az utast szállító motorosok nincsenek túlreprezentálva a mintában.
- Többszereplős motorbaleset esetében a másik jármű vezetőjének korát tekintve a 20-29 és a 65 év feletti korosztály túlreprezentált. A másik résztvevő számára a motorok világa általában ismeretlen.
- A nagy lökettérfogatú motorok a balesetekben alulreprezentáltak, viszont a hozzájuk kapcsolódó sérülések súlyosabbak.
- Ezen tanulmány alapján a motor színe és a baleset valószínűsége között nem lehet kimutatni összefüggést. Elhanyagolhatónak gondoljuk, mivel általában a motor eleje vesz részt a balesetben, ahol az alapszínnek kevésbé van jelentősége.
- A balesetek között sok olyan van, ahol a motorosnak nincs jogosítványa, vagy bevonták azt, illetve az adott motorra nem érvényes.
- A sérülés valószínűsége a motoros balesetek esetén extrém magas. A többszereplős baleseteknél 98%, az egyszereplős baleseteknél 96% az esély valamilyen fokú sérülés elszenvedésére. Az esetek 45%-ában a sérülés enyhe.
- A testet ért sérülések fele boka, lábszár, térd és combsérülés.
- A bukócső nem előzi meg a sérülést. A bokasérülések ugyan csökkennek, a lábszár, térd és combsérülések viszont növekednek.
- A bakancs, dzseki, kesztyű használata csökkenti a horzsolásos és zúzódásos sérüléseket, amelyek gyakoriak, de általában nem súlyos sérülések.
- A lágyéksérülések az esetek 13%-ában történtek, tipikusan a többszereplős, frontális nagysebességű ütközéseknél.
- A sérülés súlyossága az alkoholfogyasztással, a sebességgel és a motor méretével arányosan nő.
- Az esetek 73%-ában a motoros nem használt szemüveget/plexit, a menetszél vélhetően hozzájárult a megromlott látási körülményhez, ez a veszély észrevételét hátráltatta.
- A halálos sérülések leggyakrabban a fejet és a mellkast érik.
A tanulmány számos pontban felhívja a figyelmet a szabványoknak megfelelő sisak viselésére, ehhez semmiféle káros hatás nem köthető (nyaksérülések nem növekednek, látást nem befolyásolja kedvezőtlenül, közlekedés zajait nem tompítja,stb.). Mivel Magyarországon a szabványoknak megfelelő sisak használata kötelező, így ezt nem fordítjuk le. Annyit fontosnak tartunk megjegyezni, hogy a Hurt tanulmány erősen ösztönöz a zárt (full-face) sisakok viselésére.
(fordította Gál Balázs)